wtorek, 19 lutego 2013

Parę słów o trądziku

Czy wiecie, co mówi wasze ciało? Korzystając z naszych porad, które cyklicznie przedstawiamy, zostaniesz dobrym diagnostykiem własnego organizmu.
Dietetyk, kosmetyczka, fryzjer, lekarz - to diagności twojego organizmu. Nasze ciało mówi do nas, przekazuje nam znaki. Nieraz te zauważone znaki irytują, szpecą, sprawiają kłopot. Nasze ciała za pośrednictwem zewnętrznych oznak i sygnałów powiadamiają o stanie zdrowia i kondycji organizmu. W odróżnieniu od objawów, które zazwyczaj wiążą się z dyskomfortem lub bólem i sprawiają że pędzimy do gabinetu lekarskiego (a nawet na pogotowie), są też takie sygnały, które skłaniają nas do wizyty u fryzjera, manicurzystki, kosmetyczki bądź do zakupów w drogerii.

Czasem to, co może się wydawać kwestią kosmetyczną jest w istocie czymś poważniejszym. Na przykład, gdy na powiekach pojawią się małe żółtawe narośla, znane w medycynie jako małe osady cholesterolu, zazwyczaj ostrzegają, że może mamy do czynienia z wysokim poziomem cholesterolu i zagraża nam choroba serca. Objawy takie jak ból, gorączka są głośne i wyraźne, z tym, że nie zawsze są pierwsze przy ostrzeganiu, iż z organizmem dzieje się coś złego.
Jednak oznaki nieprawidłowości są zwykle subtelne i trudne do wyjaśnienia, możemy uznać je za banalne i nużące, kłopotliwe i dziwaczne. Można je zobaczyć, usłyszeć, posmakować, wyczuć nosem. Z widocznych części naszego ciała, zwłaszcza włosów, oczu, zębów, skóry i paznokci można wyczytać dowody rozwijających się głęboko pod powierzchnią skóry zaburzeń i chorób. Skóra jest największym ze wszystkich naszych organów. To nasza żywa, wodoszczelna i oddychająca zasłona ochronna.
Różowe policzki – urocze u rozbrykanych dzieci, u kobiet mogą wskazywać na uderzenia krwi do głowy - klasyczną oznakę menopauzy. Jeśli rumieniec się utrzymuje może wskazywać na trądzik różowaty. Jest to rodzaj wysypki która z czasem przypomina maskę albo motyla. We wczesnym stadium trądzik różowaty może po prostu być przyczyną okresowego rumienienia się lub uderzeń krwi, co jednak w miarę czasu zmienia się w trwałe czerwone zabarwienie twarzy. Trądzik różowaty - niekiedy mówimy o nim jako o trądziku dorosłych - składa się na ogół z drobnych wyprysków, z małych, rozszerzonych, znajdujących się tuż pod skórą naczyń krwionośnych, zwanych teleangiektazjami (pajączkami naczyniowymi). Inne oznaki to swędzenie i pieczenie. Trądzik różowaty atakuje pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Najczęściej pojawia się u osób z jasną karnacją. Wiatr, słońce, wyczerpujące ćwiczenia, stres, pikantne jedzenie i kofeina - wszystko to może wywołać trądzik albo go spotęgować. Szczególnie często występuje on u ludzi nadużywających alkoholu – w tym przypadku trądzik różowaty jest odpowiedzialny za kalafiorowaty nos.
Należy wszak mieć na uwadze, że z trądzikiem można skutecznie walczyć i okazać się zwycięzcą, choć walka ta nie jest łatwa i wymaga wsparcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz