środa, 27 lutego 2013

Czy można lekceważyć cellulit?

Skórka pomarańczowa to popularna nazwa znienawidzonej zwłaszcza przez panie, bo u nich występuje najczęściej, przypadłości skóry związanej z tkanką łączną. Skóra jako parasol organizmu narażona jest na cały szereg niekorzystnych czynników, zarówno zewnętrznych (zanieczyszczenie powietrza, wody), jak i wewnętrznych (nadmiar alkoholu, nieprawidłowa dieta, kawa, słodycze, niewłaściwe proporcje i ilości tłuszczów, niedostateczne dotlenienie organizmu) i pod ich wpływem może zareagować negatywnie właśnie cellulitem.
Najnowsze piśmiennictwo medyczne mówi o nawet pięciu etapach tego zaburzenia, powstającego w wyniku nieprawidłowego działania układu żylnego i limfatycznego, spowodowanego przede wszystkim zaburzeniami w przemianie materii. Cellulit można spotkać głównie w miejscach występowania grubszej warstwy tkanki tłuszczowej, a więc okolicach bioder, na udach i pośladkach. Zdarza się on też niekiedy w okolicach sutków i kolan.

Każda z faz cellulitu ma swoje charakterystyczne objawy, umożliwiające specjalistom trafną diagnozę i podjęcie skutecznego leczenia indywidualnie dobranymi zabiegami kosmetycznymi, oczywiście na zasadzie: im szybciej, tym lepiej. Spróbujemy teraz scharakteryzować poszczególne etapy:
  1. Etap początkowy to mało widoczne gołym okiem zmiany w postaci maleńkich grudek, lekkie bruzdy zauważalne po zebraniu skóry w większy fałd, tu wstępnie dochodzi do zastoju krwi żylnej.
  2. Moment, w którym tworzy się skórka pomarańczowa - skóra na skutek zwłókniania się tkanki tłuszczowej, obrzęków i obciążenia odkładającym się kolagenem traci elastyczność i miękkość, jest mniej dotleniona.
  3. Ta faza to bardziej zaawansowana postać choroby, gdzie wcześniejsza skórka pomarańczowa ma już postać materaca, guzki w skórze powstałe w wyniku dalszego procesu zwłókniania się tkanki tłuszczowej stają się bardzo dobrze wyczuwalne, widoczne i niestety bolesne.
  4. Dalsze pogłębianie się nieleczonych objawów choroby, który charakteryzuje się jeszcze większymi guzkami, poprzedzielanymi widocznymi wgłębieniami w postaci bruzd, reakcjami zapalnymi, bolesnością i upośledzeniem funkcji naczyń żylnych.
  5. Najbardziej zaawansowana postać skórki pomarańczowej, w której duże guzy w znacznej liczbie ze względu na wzmożoną bolesność, znacznie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają prawidłowe leczenie dostępnymi w kosmetyce metodami.

Warto też wiedzieć, że jeśli chodzi o cellulit nikt nie może czuć się bezpieczny, ponieważ wbrew pozorom, ostatnio ze względu na bardziej siedzący tryb życia i pracy diagnozuje się go coraz częściej także u osób szczupłych i aktywnych, już nawet w okresie dojrzewania.
Teraz słowo o cellulitisie. Chociaż cellulitu nie należy utożsamiać z cellulitisem, to niektóre źródła podkreślają, że w ostrej fazie, gdy nastąpi zranienie, bądź oparzenie skóry, z pozoru niegroźna, lecz niewątpliwie nieestetyczna skórka pomarańczowa przeobraża się właśnie w cellulitis – zakażenie bakteryjne, wymagające bezwzględnie interwencji lekarza, a najczęściej leczenie to zażywanie antybiotyków.
Z różnych względów (nie tylko estetycznych), ani jednego, ani drugiego nie można lekceważyć, lecz jeśli dopadł Cię już niechciany cellulit, nie rozpaczaj. W naszym Studiu mamy bardzo skuteczne sposoby na walkę z nim w postaci szerokiej gamy zabiegów kosmetycznych, które w połączeniu z odpowiednią dietą i zdrowym trybem życia pozwolą zapomnieć raz na zawsze o tej przykrej i groźnej przypadłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz